Pro často opakované segmenty ve finálních definicích dokumentů je možné vytvářet šablony jakonástroj pro zjednodušení a zkrácení návrhu definitivních struktur. Pro oblast má uzel šablony název AreatDef a veškeré vlastnosti definovatelné formou
V oblastech již na rozdíl od prvků začínáme vytvářet stromovou strukturu. Jak bylo řečeno v úvodní kapitole, oblast v sobě může sdružovat nejen prvky, ale také jiné oblasti, které opět mohou obsahovat podoblasti atd. Vytváří se tak struktura za účelem rozdělenía zpřehlednění prvků v dokumentu. V informační struktuře vznikne celá řada oblastí, které se využívají v různých dokumentech. Pak s výhodou využijeme šablon oblastí. Dobrým příkladem může být oblast adresa pro definici struktury poštovní adresy.
Stejně jako u prvkůmůžeme i v oblasti odkazovat na jiné šablony a to jak oblastí, tak i prvků. Můžeme tak vytvořit již zmíněnou oblast adresy v uzlu AreaDef:
adresa ...
Jednotlivé prvky můžeme zjednodušit vypuštěním vl. name na následující formu:
adresa ...
Pokud názvy v odkazovaných šablonáchodpovídají, nemusejí se duplicitně uvádět. Můžeme však použít ještě zcela jiné kombinace. Dostáváme se zde k tomu, že šablon prvků není zdaleka tolik zapotřebí, jak by se mohlo zdát z příkladů dosud uvedených. Předpokládejme, že v šablonách prvků existuje pro adresy jediná šablona s názvemprvky_adresy, tak jak je uvedena výše. Pak bychom mohli oblast adresy definovat takto:
adresa ...
Zdá se, že je to asi nejpraktičtější způsob, protože pokud v některém dokumentu chceme použítadresu, pak ji použijeme jako celou oblast - resp. šabonu oblasti. Vytváření šablony pro každý prvek zvlášť je pak nejen náročné, ale také nepraktické a zbytečné.
Celá adresa může mít vlastnost based-on uvedenu jako přímý potomek tagu AreaDef s odkazem na jinou šablonuoblasti. Pak je možné přebírat i celou strukturu odkazované šablony oblasti jako výchozí a případně k ní doplnit další segmenty či jen upravit vlastnosti některých z nich.