Prohlížeč kompletního XDS

Upravit obsah stránky

Po provedení první fáze tvorby verze, kterou je kompletace XDS, máte k dispozici kompletní XDS, na které je možné nahlížet jako na jakékoli jiný XML soubor, ale je také možné využít vestavěnýcprohlížeč pod odkazem:

Po zvolení tohoto odkazu se provede načtení kompletní verze XDS ze souboru complete.xds zpodsložky development, která je ve složce verze (viz. pracovní složky replikátoru). Důležité je, že se načítá kompletní XDS verze, která je vybrána v seznamu verzí na hlavní stránce flexideoreplikátoru.

Jakmile se XDS načte, zobrazí se následující dialogové okno s prohlížečem:

V horním okraji pod nadpisem Zvolte cestu ksegmentu je řádek s již zvoleným odkazem, který začíná názvem dokumentu (resp. typu dokumentu) a za lomítkem následuje název kmenové oblasti atd. V pravém dolním rámečku je pak seznam dalších potomků vybraného segmentu. Pokud vřádku adresy není nic, je zobrazen seznam existujících typů dokumentů. Pod tímto seznamem je volba řadit abecedně, pokud zvolena není, jsou segmenty v takovém pořadí v jakém jsou definovány v XDS. Ještě níže pod touto volbou je tlačítko "Hledat", které umožňuje zadat XPath vyhledávání pomocí zejm.atributů segmentů, můžete tak např. chtít vyhledat všechny segmenty, jejichž jméno začíná slovem telefon. Pak do vyhledávací kolonky zobrazené po kliku na tlačítko "Hledat" zadáte následující výraz:

starts-with(@name, 'telefon')

Stejnětak můžete pro vyhledání použít všechny ostatní vlastnosti segmentů, jež mohou existovat. Po nalezení odpovídajících výsledků je možné mezi těmito listovat šipkami, které se pod vyhledávacím tlačítkemzobrazí. Nad seznamem potomků jsou pod řádkem adresy jsou zobrazena také tlačítka - jde o přesun k rodičovskému uzlu aktuálního zobrazení a o tlačítko pro výmaz celé cesty, což vede k zobrazení seznamu všech dokumentů.

Hlavní prostor okna zabírá rámeček nalevo odseznamu potomků a zobrazuje typ uzlu a seznam jeho vlastností s hodnotami zobrazený ve formě - vlastnost: hodnota vlastnosti. Není tedy zobrazován v původním XML. Nad řádkem adresy jsou k dispozici další volby, které jsou platné zejména při použití okna pro výběr segmentupro SQL dotaz (tj. pro tvůrce dotazů). Hned první volba umožňuje nastavit prefix, který je vkládán před název každého segmentu přenášeného do výstupních údajů tvořeného dotazu. Druhá volba umožňuje nastavitautomatické kopírování zvolené cesty v adresním řádku, vč. jména dokumentu - tato volba najde použití při obecnějším využití prohlížeče, kdy cílem prohlížení je právě získání cesty, při tvorbě dotazů uplatnění nenajde. Podobně je na tom první tlačítko v řadě, jehož jediným cílem je při kliku rovněžkopírovat zvolenou cestu do schránky k dalšímu použití. Další tři tlačítka slouži pro použití s tvůrcem dotazů. Tlačítko "Všechny potomky" přenese do seznamu výstupních údajů databázové odkazy na všechny potomky zobrazené v rámečku potomků, pokud jde o prvky. Tlačítko "Použít odkaz" naopak přenesedo tvůrce dotazů jen aktuálně otevřený segment dle adresy, jehož vlastnosti jsou zobrazeny. Pokud nejde o prvek, k přenosu nedojde, jako objekty databáze, konkrétně sloupce tabulek, mohou existovat jen prvky. Je-li však zvoleným segmentem výběrový uzel a nás zajímá cizí klíč uzlu, pak je připoužití tlačítka "Odkaz na klíč" lhostejno, zda jde o oblast či prvek. Důležité je, že jde o výběrový uzel.

V pravé části okraje hlavního okna je tlačítko refresh pro znovunačtení XDS ze souboru, je-li toho zapotřebí. TlačítkoRc pak zobrazuje dialog pro rozponání rozložených výrazů. Můžete tak např. ve výrazu filtru či zdroje ukazatelem myši v hlavním rámu vlastností vybrat rozložený výraz a kliknout na tlačítkorozpoznávače. Zobrazí se následující dialog:

query-creator

Vámi zvolený rozložený výraz se zobrazí ve spodní části a v horní pak jeho "učesaná" rozpoznaná forma. V okně můžetedále zadávat jiné rozložené výrazy a nechat je rozpoznat nebo naopak do horní části zadávat výrazy běžné, rozpoznané a nechat je rozložit do spodního rámečku. Poslední volbou v okně je tlačítko "Zavřít". Pokud mu dáte přednost před zavíracím křížkem okna, pak zůstane XDS i nadále načteno a případnéopakované otevření okna není bržděno znovunačítáním stejného souboru kompletního XDS.