První fáze tvorby verze aplikace slouží pro ověření správnosti definice z hlediska syntaktického a z hlediska vnitřních i historických návazností odkazů, jmen apod. Fáze je nazývána Kompletací XDS. Vstupem je tedy vytvořené / upravené XDS aplikace, které můžebýt dle potřeby rozloženo ve více *.xds souborech a výstupem této fáze je soubor complete.xds. Vedle tohoto hlavního souboru jsou při této fázi v podsložce development generováno několik dalších souborů. Jejich výčet a stručný popis viz.
Při spuštění průvodce pro verzi, kde dosud kompletace neproběhla, se zobrazí následující žádost o úvodní nastavení:
Vedle stručného popisu a výčtu fází jsou zde dvě nastavení:

Po kompletaci dokončit vše - tato volba zajistí samočiný průchod průvodcem,jakmile se úspěšně dokončí kompletace. Fáze kompletace je totiž koncipována tak, aby zachytila i veškeré případné další potenciální problémy a ty byly oznámeny ihned na začátku, tedy v průběhu kompletace definice. Je to výhodné zejména při rozsáhlejších aplikacích, kdy tvorba může trvat déle a jdev podstatě jen o to potvrzovat kroky tlačítkem další. Pokud tuto volbu použijete, je dobré průvodcem projít (pomocí tlačítka "Další") až na jeho konec a nastavit potřebným způsobem všechna další nastavení - tento průvodce to umožňuje i bez spouštění procesu v jednotlivých fázích (viz. popis dalšíchfází). Můžete si tak vše připravit a jakmile bude kompletace úspěšná, replikátor dokončí sám celou verzi vč. nakopírování souborů na server, pokud je z počítače, kde replikátor běží dostupný (např. přes namapovaný disk či síťovou cestu).

Zapisovat průběh doprotokolu - pokud z nějakého důvodu potřebujete evidovat, kdy byly spuštěny tvorby verzí a co v nich probíhalo, pak je dobré tuto volbu zapnout. Způsobí totiž zápis všech zobrazených průběhových informací do textového protokolu s časovým razítkem dle času operačního systému kde flexideoreplikátor běží. Vlastní běh to téměř nezaťěžuje, takže je tato volba doporučována. V rozáhlejších aplikacích může mít generovaný text velikost i několik desítek MB - zejména při opakovaných spouštěních v rámci verze.

Zavést pouze změny(light-upgrade) - tato volba je velmi významná z hlediska času tvorby a objemu a počtu tvořených souborů; pokud úpravy v rámci nové verze provádíte pomocí editoru XDS designer, jež je součástí replikátoru, jsou vevstupním souboru vyznačeny ty definice šablon a finálních dokumentů, kde došlo k nějaké změně; v případě, že provádíte jen menší úpravu celé struktury (a takových úprav je v běžné praxi většina) dosahuje časová úspora a objemová úspora při aktualizaci (byť se jedná o čas stroje) významných hodonot;jde totiž o to, že replikátor se v takových případech v procesu tvorby verze zabývá generováním jen u těch typů, kde došlo ke změně; většinou se čas potřebný pro tento typ aktualizace vejde do 10% či 5% času a objemové náročnosti plné aktualizace verze;
V dalším krokuprůvodce, který zobrazíte tlačítkem "Další", je k dispozici předvyplněný kolonka pro zadání definice nalistováním souboru *.xds:

V případě existence vícevstupních souborů je tato definice brána jako hlavní a ostatní jako doplňkové, ale ve vlastním procesu tvorby to nehraje významnou roli. Kolonka pro nalistování je předvyplněna dle nastavení pracovních složek v

Existuje pouze jedno hlavní XDS - pokud tuto volbu ponecháte zatrženu, pak již nebudevyzváni k zadání dalších doplňkových *.xds souborů.
Pokud zatržena nebude, bude po kliku na "Další" krok zobrazena následující výzva pro zadání doplňkových souborů definic:

Zde je možno nalistovat a do seznamu pro tvorbu verze zařadit další *.xds soubory. Nejprve postupně zadejte či nalistujte odkazy na tyto soubory do kolonky v horní části a každý z nich dejte přidat do seznamu. Jakmile jsou zadány soubory všechny vseznamu, zvolte tlačítko "Další".
Následuje krok, kde je možno spustit vlastní proces kompletace:

Pozor:Tlačítkem další se kompletace sama nespustí, průvodce nabízí možnost projít si všechna nastavení dopředu a pak teprve následně zahájit generování verze a spolu s volbou pro dokončení všeho (viz. první okno průvodce) provést pak celé generování bez nutnosti asistence uživatele.
Jakmile kompletaci zahájíte tlačítkem "Spustit tuto fázi" možnost přechodu na další či předchozí kroky z průvodce zmizí. Pro případy, kdy z nějakého důvodu potřebujete kompletaci (nebo některou z dalších fází) přerušit, se po zahájení procesu zobrazí tlačítko "Přerušit". Kompletaci akteroukoli další fázi je možné přerušit a opětovným stiskem tl. "Spustit tuto fázi" opět proces zahájit. Vždy se však proces v dané fázi spuští od začátku.