V odkazech je možné téměř libovolně bez dopadu na výsledek zaměňovat relativní a absolutní odkazy podle momentální situace. Především jde o odkaz ve vlastnosti ref. Můžete tak například definovat obecnou oblast adresa a pro různé externí aplikace či jejich dokumenty nebo konkrétní mapy specifikovat mapovací odkazy relativní formou. Při použití šablony pomocí based-on na určitém místě v interní definici může si tato oblast sebou nést i informaci o tom, jak se jmenuje ulice, obec, psč atp. a přitom se připojit do aktuálního kontextu určeného nadřazeným mapováním.
Jiným důvodem pro použití relativního odkazu je jeho kratší forma. Důležité je, že všechny odkazy se použijí tak, že se tvorbě mapovacích transformací nejprve zjistí jejich absolutní pozice v dané struktuře (tedy absolutní odkaz) a následně se tento odkaz dle kontextu a zařazení v mapě převede na odkaz relativní k nejbližšímu nadřazenému mapování či kmenu mapy. Jednoznačný převod na relativní odkazy šetří mnoho starostí zejména při opakovatelných strukturách v dokumentech (více viz. vlastnost ref). Při potřebě změnit relativitu k jinému než nadřazenému mapování je tu možnost relative-to v mapovacích metodách.
Relativní odkazy je ale možné uvádět i jinde než, jen v hlavní vlastnosti mapovací struktury mapp-to. Pokud k tomu dojde, budou tyto relativní odkazy chápány jako relativní právě k aktuálnímu kontextu, který je dán právě hlavní vlastností rel dané mapovací struktury. Vyhodnocení zjištěním absolutního odkazu a převodu na relativní kontext zde však platí také a to včetně vlivu relative-to daného metodou.