Systém flexideo je postaven na schopnosti maximálního a efektivního vytvarování dle konkrétní potřeby. Bez schopnosti napojit systém efektivně na ostatní používané aplikace, které mají spolupracovat, by však nebyla přizpůsobivost úplná. V oblasti komunikace s okolím systém nativně využívá výhod nabízených technologickou koncepcí XML, který svými možnostmi výrazně předčí všechny ostatní, starší způsoby a postupně je nahrazuje. Server systému flexideo je pomocí XML schopen přebírat cizí XML data a naložit s nimi dle aplikačních potřeb téměř jako s daty vlastními. Rovněž tak je schopen data vydávat v takové formě, které jiné aplikace rozumí. Těchto schopností je dosaženo mapováním struktur externích aplikací na struktury definované a to vč. možnosti externí struktury převzít a vygenerovat pro ně odpovídající uložiště, formuláře a jiné nástroje.
Mapování je nastavováno pomocí substruktury kmenové mapy mapp-to-app a struktury pro mapování segmentu mapp-to. Základ mapovací schopnosti tvoří pojmenování aplikace a typů dat, která používá. Výčet aplikací a typů, které používá, a které jsou tím pádem mapovatelné, probíhá v nastaveních aplikace, konkrétně v oblasti kompletace a povolených aplikačních typů - viz. část D3) v aplik. nastaveních kompletace XDS.
Základním záměrem při návrhu instrukcí mapování byla snaha o jednoduchost. Tedy aby jednoduché případy bylo možné mapovat jednoduchým a transparentním způsobem. Jsou tedy opět, jak je tomu v celém XDS, voleny vlastnosti a jejich výchozí hodnoty. Ve většině případů tak je možné zadávat pouze základní vlastnosti a pouze v komplikovanějších momentech přistoupit k použití různých dalších "vychytávek" ve formě pomocných vlastností a jejich kombinací.